scorecardresearch

TURKIYE'NIN KALBI ANKARA BELGESELİ-BÖLÜM 1

102 izlenme
Kategori Belgesel
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
1933 yılında Cumhuriyetimizin 10.Yıl kutlamaları çerçevesinde Atatürk'ün talimatı ile; Sovyet yönetmen Sergei Yutkevic tarafından; çekilen "Türkiye'nin Kalbi Ankara" filmi dönemi en iyi anlatan görsel dökümandır.
Film Başbakan İsmet İnönü'nün Türkiye'nin gelişimi ve Sovyetlerle olan dostluğumuzu anlatan konuşma ile açılır. Sovyet delegasyonunun 10.yıl töreni için İstanbul üzerinden Ankara'ya geçişini ve daha da önemlisi bozkırın ortasında yeni inşa edilen modern başkent Ankara'yı över. Son olarak da Atatürk'ün 10.Yıl söylevi ve dönemin liderlerinin katıldığı görkemli 10.yıl törenleri ile sona erer.
Film 1934 yılında gösterildikten sonra, 1970 yılına kadar ortalarda görülmemiştir. 1970 yılında TRT filmi ekranda gösterince, komünizm propagandası yapılıyor diye büyük bir tepki almış ve yayından kaldırılmıştır. Film bu tarihten sonra bütün olarak görülmediği gibi törenle ilgili bazı parçaları televizyonlarda kopuk kopuk yer almıştır. Açıkçası komünizm korkusu Cumhuriyetimizi ve kuruluşunu öven bu muhteşem filmi tarihe gömmeye çalışmakta hiçbir engel görmemiştir.
Filmin bazı versiyonları geçtiğimiz yıllarda önce Cumhurbaşkanlığı web sitesinde sonra da çeşitli yerlerde "sansürsüz" olduğu iddia edilerek yayınlandı. Ancak komünizm korkusu hala devam etmekte olmalı ki filmin başında geçen İsmet İnönü'nün konuşması hala piyasadaki ve internetteki versiyonlarında mevcut değildir.
Filmin elinizdeki kopyası Ankara Enstitüsü Vakfı'nın girişimleri ile Moskova'dan getirtilerek, gerçekten sansürsüz bir şekilde yayına hazırlanmıştır.
Etiketler